Programy pro 2.-5. ročník ZŠ
Výukové programy lze čerpat také v rámci Šablon. V případě požadavků čerpání na šablony využijte kontakt: musilova@zoobrno.cz
Není-li uvedeno jinak, trvají programy pro tuto věkovou kategorii přibližně 3 vyučovací hodiny, tedy 135 minut.
Zimní programy (listopad až únor)
Vánoce našich prababiček listopad–prosinec, 2. – 5. třída
Vánoce jsou čas radosti a setkávání s blízkými lidmi. Přijďte si s námi prožít krásnou atmosféru zvyků a tradic adventního a vánočního období. Vymaníme se z moderního předvánočního shonu a připomeneme si, jak tento čas prožívali naši předkové.
Zimní ptačí svět leden–únor, 2. – 5. třída
Staneme se návštěvníky zimního ptačího světa. Seznámíme se s ptáky, kteří u nás přezimují, a vysvětlíme si, proč jiné druhy u nás po celý rok nezůstávají. Ukážeme si, čím se přezimující ptáci v těžkém zimním období živí a společně jim vyrobíme něco do zobáčků.
Zimní stopování leden–únor, 2. – 5. třída
V oblíbeném programu se ocitneme se uprostřed zimní přírody, zahrajeme si na stopaře a zkusíme společně přečíst příběh, zapsaný na zasněžené pláni. Vysvětlíme si problematiku zimního spánku a formou her si ukážeme, jak je pro zvířata obtížné zimu přečkat. Naučíme se odlévat stopy a pomocí tiskátek si vyrobíme Stopář.
Za poklady do podzemí listopad, leden–únor, 3.–5. třída
Program je zaměřen na tajemný svět pod zemí s větším důrazem na neživou přírodu. Vysvětlíme si, jak vznikaly hory a jeskyně, seznámíme se se sbírkou hornin a minerálů a naučíme se je rozlišovat nejen podle vzhledu, ale i podle tvrdosti a složení. Nezapomeneme ani na tvory, kteří v těchto zvláštních a výjimečných podmínkách našli svůj domov.
Co všechno umí voda leden–únor, 2. – 5. třída
Spousta aktivit a pokusů nám přiblíží vlastnosti vody z fyzikálního a chemického hlediska, budeme obdivovat krásu čisté vody a povíme si, jak ji chránit. Zamyslíme se, jaké výhody má voda z kohoutku a jaké balená v lahvích.
Jarní a letní programy (březen až červen)
Jaro a tradice březen–duben, 2.–5. třída
Přijměte pozvání k nahlédnutí pod pomyslnou pokličku tradic, zvyků a obyčejů, odehrávajících se v jednom z nejhezčích ročních období. Projdeme spolu od Masopustu postní dobou a Pašijovým týdnem až do Velikonoc. Dozvíme se, proč se některé dny jmenují jinak, jaké zvyky jsou s nimi spojeny, co v této době lidé jedli a mnohé zvyky si vyzkoušíte na vlastní kůži
.
Svět pod nohama březen–květen, 2.–5. třída
Děti získají formou povídání, her a pokusů základní poznatky o půdě, jejím složení a o tom, co půdu ohrožuje. Čeká nás pozorování půdních bezobratlých a určování podle jednoduchého klíče. Společně si vyzkoušíme i malování hlinkami.
Medové království květen–červen, 2.–5. třída
Vydejme se na virtuální návštěvu včelího úlu a seznamme se podrobněji s jeho obyvateli i řádem, který v něm panuje. Prostřednictvím hravých aktivit si vyzkoušíme práci včel a seznámíme se s jejich vývojem a významem. Obeznámíme se také se základní stavbou těla hmyzu. Program využívá interaktivní tabule, fotografií a modelu včelího úlu.
Hmyzí hemžení duben – září, 1. až 5. třída
Skrze zábavné hry a kontakt s živými bezobratlými (jen pro dobrovolníky) se ponoříme do říše hmyzu a dalších členovců. Děti se naučí rozdíly mezi hmyzem, pavoukovci a korýši, zjistí základní charakteristiku jednotlivých skupin a zajímavosti o nich. Na závěr si děti v terénu samy nachytají drobné členovce. Závěrečná odlovová část je závislá na dobrém počasí.
Letem živým světem duben – září, 3. – 5. třída
Pojďme si zahrát na objevitele. Rozdělíme se na několik týmů, obstaráme si potřebné vybavení a během jednoho dopoledne uspořádáme dobrodružnou expedici „prstem po mapě“. Seznámíme se s podmínkami a životem v poušti, deštném lese, polárních pustinách i ostatních ekosystémech celého světa a dozvíme se, jak člověk prostředí změnil ke svému užitku. Odměnou za překonávání obtíží cesty a plnění objevitelských úkolů nám budou typické zemědělské produkty příslušných oblastí.
Podzimní programy (září až listopad)
Tajemství semínek únor–červen, 2.–3. třída
Semínka mají podivuhodné schopnostmi. Pojďme si ukázat, jak se šíří semínka v přírodě a jak jsou k tomu skvěle přizpůsobené. Našimi smysly si vyzkoušíme, jak rozmanité druhy semen a plodů se v přírodě nacházejí. Také si ze semínek vyrobíme zdravou dobrotu a povíme si, co dobrého nám můžou přinést, když je používáme v kuchyni či v domácnosti. Vyzkoušíme si, jak velkou mají sílu, dozvíme se, jak semínka vznikají, šíří se a co se s nimi v půdě děje. Ukážeme si, jak se ze semínka vyvine celá rostlina.
Podzimní stromohraní září–listopad, 2.– 5.třída
Seznámíme se se změnami v podzimní přírodě, ať už jde o počasí, přípravy zvířat na zimu, nebo děje, probíhající u rostlin. Zvláštní pozornost budeme věnovat stromům. Běžné druhy se naučíme poznávat v přírodě i podle vlastnoručně vyrobeného Listáře, seznámíme se s významem stromů pro člověka i ostatní živočichy a zahrajeme si na alchymisty, zkoumající přírodní barviva.
Úrodička září–listopad, 2.– 5.třída
Seznámíme se s různými druhy ovoce a zeleniny i s živočichy, kteří si na ní pochutnají stejně rádi, jako člověk. V několika aktivitách pomůžeme zahradníkovi ochránit jeho úrodu. Naučíme se rozlišovat zeleninu podle toho, jaká část se z ní spotřebovává a ovoce podle typu plodu. Uvědomíme si také význam zeleniny pro zdravou výživu a vyrobíme si veselý zeleninový chlebíček.
Celoroční programy
Krajina pro vodu celoročně, 2. – 3. třída
V tomto programu se budeme o vodu zajímat spíše z pohledu ekologie. Poznáme význam vody pro krajinu, její podoby a různé vodní biotopy. Vyzkoušíme si, jak probíhá koloběh vody v přírodě, jak se voda sama čistí a kde se bere podzemní voda.
Pokusy do tašky celoročně, 3. až 5 třída
Ukážeme dětem, že zábava a bádání nejsou jen pro odborníky v laboratořích, ale že vědcem se na chvilku může stát každý z nás. Stačí obyčejná taška plná věcí, které máme běžně doma a zábava může začít.
,
Vzduch kolem nás celoročně, 3. – 5. třída
Vzduch není vidět, slyšet, nemůžeme si na něj sáhnout. Přesto ho můžeme důkladně prozkoumat prostřednictvím mnoha zajímavých pokusů. Zahrajme si společně na badatele a poučme se o vlastnostech a významu vzduchu.
Zdraví z přírody celoročně, 3. až 5 třída
Vyzkoušíme si práci babky kořenářky, seznámíme se se sběrem a přípravou léčivých rostlin, posoudíme byliny podle účinků, chuti i vůně a namícháme vlastní čajovou směs. Připomeneme si i další zásady zdravého životního stylu.
Zvířátka na Hlídce celoročně, 2. – 5. třída
Žáci se kontaktní formou seznámí se zvířaty chovanými na Hlídce, od roztomilých králíčků až po exotický hmyz. O každém druhu se dozví základní informace a zajímavosti z jejich života, naučí se je správně držet a starat se o ně. Program je zaměřen na fyzický kontakt se zvířaty a budování vztahu k nim.